Droga do Muzeum Piłki Ręcznej była dość prosta i logiczna: skoro to właśnie tutaj narodził się ten sport na ziemiach polskich, skoro to tu spisano po raz pierwszy zasady i tu właśnie rozgrywano pierwsze zawody – to należy to uhonorować. Staraniem lokalnego społecznika i propagatora sportu, Edwarda Prusa, udało się stworzyć Izbę Pamięci Legionistów. Stopniowo gromadzono w niej przedmioty i dokumenty związane z piłką ręczną, w takich ilościach, że zbiory zaczęły zasługiwać na własną osobną nazwę: Muzeum Piłki Ręcznej.

MUZEUM PIŁKI RĘCZNEJ
Głównym rysem historycznym jest fakt, że to miejsce było 100 lat temu obozem internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego z 1917 roku. W Muzeum Historii Szczypiorna zapoznać się można z historią Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej, znajdującej się w Szczypiornie.
Ponieważ to właśnie legioniści rozgrywali tu swoje pierwsze mecze, sport narodził się wraz z niepodległą Polską – 100 lat temu.
Z czasem poza rysem historycznym, część Muzeum zaczęła gromadzić przedmioty związane z piłką ręczną i znacznie nowszymi wydarzeniami. I tak narodziła się idea Muzeum Piłki Ręcznej.
Zespoły przyjeżdżające do Kalisza w ramach rozgrywek, grupy kibiców odwiedzają Muzeum aby zobaczyć stale rosnący zbiór, zawierający między innymi oryginalnie spisane przepisy gry, liczne koszulki i inne przedmioty.
Muzeum Historii Szczypiorna mieści się przy ul. Wrocławskiej 189. Uroczyste otwarcie odbyło się 13 listopada 2013 roku. Budynek ten, ma 130 m2 i datowany jest na 1905-1907 rok. Początkowo znajdowała się w nim łaźnia. W latach 70-tych przemianowano łaźnie na „Klub środowiskowy w Szczypiornie”, w którym znajdowała się biblioteka z TV. Następnie mieściła się tam piwiarnia, później budynek przejęła Rada Osiedla Szczypiorno. W 2002 roku w budynku przez 8 lat funkcjonował pub-piwiarnia „Trójkąt”.
Prace przy budynku rozpoczęły się 17 listopada 2012 roku i trwały do końca października 2013 roku. W budynku tym, stworzyliśmy Muzeum Historii Szczypiorna w szczególności znajdujący się tutaj obóz Legionistów Józefa Piłsudskiego z 1917 roku. Oprócz tego znajdować się będzie historia Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej znajdującej się w Szczypiornie.
Miasto Kalisz postanowiło dołączyć się do tego przedsięwzięcia i w ramach tego projektu w grudniu 2012 roku zainstalowane zostało ogrzewanie gazowe oraz pokryty został nowy dach Reszta prac wykonywana była w ramach wolontariatu. A prac było bardzo dużo – od wmontowania nowych drzwi, wymianie okna czy też na zamurowaniu niepotrzebnych przejść. Izba otwarta będzie w każdą sobotę miesiąca oraz w każdy pozostały dzień tygodnia po uprzednim kontakcie telefonicznym.
A co w izbie? Stowarzyszenie posiada ponad 700 starych zdjęć, replikę karabinu maszynowego CKM, stare gazety wojskowe przedwojenne a nawet carskie. Posiadamy monetę obozową jaką posługiwali się legioniści osadzeni w obozie oraz wielkoformatową mapę obozu w Szczypiornie. Czynimy starania aby pozyskać sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej. Po otwarciu wejście do izby pamięci będzie oczywiście bezpłatne.
Darczyńcy:
Zakład produkcyjno-usługowy Tontor
Salon Sprzedaży okien – Drutex S.A.
Skład budowlany CHATA – Kalisz
Fundacja Leroy Merlin
Barbara i Paweł Mazurkiewicz
Mieczysław Kania – zakład stolarski
Sebastian Klimkiewicz – zakład dekarski
Krzysztof Stasiak
Producent kostki brukowej – LIBET